Global Village Festivali

Böylece Global Village, öğrencilerin kültür alışverişi yapabilecekleri ve diğer kültürler hakkında bilgi edinebilecekleri bir CUE aktiviteye dönüştü. Bu CUE, birinci dönemin sonunda CUE katılımcılarının standlar kurup kültürlerini yemek, kıyafet, müzik ve posterlerle tanıttıkları samimi bir festivalde hayat buldu.

Haftalar süren hazırlıkların ardından, ikinci Global Village 12 Nisan Cuma günü olabildiğince çok katılımcının ve kültürün yer aldığı bir etkinlik olarak bahar şenliği havasında gerçekleştirildi. Etkinlik sabah saatlerinde, konferans salonunda Güney Afrika, Kırgızistan, Hindistan, Yemen, Endonezya, Çad, Birleşik Arap Emirlikleri’nden öğrencilerin hazırladığı videolar, sunumlar, müzikal performanslar ve şiir dinletileriyle başladı.  Öğleden sonra da dışarıda, yemekler, posterler, oyunlar, fotoğraflar ve kültürlerine ait eşyalarla her ülke için kurulan çadırlarda dünyanın bir ucundan öbür ucuna yürüyerek seyahat etme imkânıyla devam etti. Performansların ikinci kısmı, Afrika’dan farklı kültürleri temsil eden dans gösterisi ile Türkiye, Tacikistan, Kazakistan, Hindistan ve Pakistan’dan dans ve müzik gösterileriyle sahnede devam etti. Etkinlik, bir grup öğrencinin hazırlık sürecinde öğrendikleri farklı kültürlerin danslarını sergilemeleriyle sona erdi. Tacikistan, Pakistan, Hindistan, Togo, Türkiye, Irak, Endonezya, Amerika, Suriye, Çad ve Mali’nin bir araya gelerek sergilediği dans görülmeye değerdi. İzleyici öğrencilerin de sahnedeki diğer arkadaşlarına katılıp son bir defa dans ederken oluşan uluslararası bu grupta heyecan en üst düzeye ulaştı.

Sonuç olarak, Global Village, ulusal kimliği ne olursa olsun bireylerin birçok yönden benzer özelliklere sahip olduğunu hatırlamamıza katkıda bulundu.  Bunlara ek olarak, bu etkinlik ön yargılarımızı geride bırakıp insanı sadece insan olduğu için sevmemiz gerektiğini gösteren önemli bir fırsattı.